12-17.09.2017 Pięć lat partnerstwa miast Hofheim am Taunus i Pruszcz Gdański

wrz 12, 2017

Uroczystości związane z piątą rocznicą partnerstwa odbyły się w Hofheim am Taunus. W programie wydarzeń znalazł się m.in. uroczysty koncert, podczas którego wystąpiły Sinfonietta Hofheim, zespół Szkoły Muzycznej w Hofheim oraz polska grupa Zagan Acoustic, natomiast młodzieżowy zespół teatralny z Pruszcza Gdańskiego wykonał współczesną wersję staropolskiej legendy, która spotkała się z wielkim aplauzem publiczności.

Język polski nie jest najłatwiejszy – przyznała burmistrz Gisela Stang – ale muzyka pomaga wyrazić siebie i kultywuje wspólne dziedzictwo kulturowe. Skrzypek z Zagan Acoustic, Joachim Łuczak, odważył się na język niemiecki – podczas cieszącego się uznaniem występu w Hofheim dwa lata wcześniej obiecał publiczności, że następnym razem wygłosi swoją prezentację po niemiecku. Jak napisał Hofheimer Zeitung – udało mu się znakomicie.

Najważniejszą rzeczą w partnerstwie jest wzajemna komunikacja – uważa Ingrid Bender, przewodnicząca Związku Miast Partnerskich. – Jeśli chodzi o partnerstwo z Pruszczem Gdańskim to jego celem jest utrzymanie kontaktu z Europą Wschodnią nawet w trudnych politycznie czasach i utrwalanie idei Unii Europejskiej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości jubileuszowych był wspólny wyjazd gości z Pruszcza Gdańskiego i mieszkańców Hofheim am Taunus do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Hofheim am Taunus & Pruszcz Gdański

PARTNERSTWO MIAST