Drodzy przyjaciele.

Herb Miasta Pruszcz Gdański Jubileusz dziesięciolecia współpracy pomiędzy naszymi miastami, Pruszczem Gdańskim i Hofheim am Taunus, to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowych działań. Przez ostatnie 10 lat zrealizowaliśmy wspólnie wiele ciekawych projektów, które pozwoliły poznać lepiej nasze miasta oraz nawiązać trwałe więzi i przyjaźnie.

Warto przy tej okazji nadmienić, że historia naszej partnerskiej relacji rozpoczęła swój bieg na dwa lata przed podpisaniem oficjalnej umowy partnerstwa. Czas ten pozwolił nam upewnić się, że nawiązanie trwałych relacji wzmocni nasze samorządy i pozwoli na wspólny rozwój w wielu obszarach życia lokalnych społeczności.

Rytm naszej współpracy opiera się na wzajemnych wizytach, które odbywają się w cyklu rocznym, na zmianę w Pruszczu Gdańskim i Hofheim am Taunus. Partnerskie spotkania to czas, który za każdym razem przynosi ciekawe doświadczenia, pozwala spędzić efektywnie czas i zostawia uczestników z dużą ilością pięknych wspomnień.

Prawdziwa zażyłość i przyjaźń możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy spojrzymy na siebie wzajemnie z przychylnością oraz okażemy sobie wsparcie. Liczymy, że w podobnej atmosferze przyjdzie nam współpracować przez kolejnych wiele udanych lat.

 Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel

Przewodnicząca Rady Miasta Pruszcz Gdański Małgorzata Czarnecka-Szafrańska

Szanowni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Serdecznie gratulujemy 10-lecia partnerstwa miast Pruszcza Gdańskiego i Hofheim am Taunus.

W ciągu tych dziesięciu lat partnerstwa nawiązanych zostało wiele kontaktów i odbyło się dużo spotkań, które zostały zainicjowane i zorganizowane przez Pruszcz Gdański i Hofheim am Taunus oraz Związek Miast Partnerskich.

Partnerstwo miast jest wielkim wzbogaceniem dla obu miast. W trakcie tego czasu powstało wiele działań kulturalnych i ciekawych projektów.

Wzajemne wizyty sprzyjały zrozumieniu współistnienia ludzi w obu regionach. Wszystkie te piękne chwile, wiele przeżyć i radosne rozmowy pokazują, że Pruszcz Gdański i Hofheim zaprzyjaźnili się. Wielkie podziękowania należą się tym, którzy zainicjowali to dziesięć lat temu i nadal wypełniają je życiem do dziś.

Jesteśmy pewni, że nasze partnerstwo będzie się dalej rozwijać, przyczyniając się w ten sposób do promowania zrozumienia, tolerancji i przyjaźni między mieszkańcami obu miast.

Niech nasza przyjaźń przerodzi się w długie partnerstwo!

 Burmistrz Hofheim am Taunus Christian Vogta

 Przedstawiciela Rady Miasta ds. współpracy z miastami partnerskimi Matthiasa Heesa

Drodzy mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i Hofheim,

logo Förderkreis Hofheimer Städtepartnerschaften e.V.w 2022 roku będziemy obchodzić 10-lecie partnerstwa naszych miast. Jesteśmy dumni z naszego wzajemnego partnerstwa i czekamy na nowe spotkania, nowe projekty i nowe doświadczenia.

Spotkania w Pruszczu Gdańskim, wspólne podróże, rozmowy wzbudzają w nas zawsze pozytywne emocje. Odwiedzając was czujemy się jak w domu najlepszych przyjaciół. Z radością oczekujemy kolejnych spotkań.

W ciągu ostatnich 10 lat udało nam się nawiązać i utrzymać liczne kontakty oraz zainicjować wiele projektów. Szczególnie cenne są dla nas regularne spotkania młodzieży i wzajemne wizyty mieszkańców.

Oby nie zabrakło pomysłów na nowe projekty! Niech żyje przyjaźń między ludźmi w Europie.

Przewodnicząca Związku Miast Partnerskich stowarzyszenia Hofheim am Taunus Ingrid Bender

Jak znaleźć miasto partnerskie?

Zajął się tym dr Jörg Bastian, ówczesny przewodniczący Förderkreis Hofheimer Städtepartnerschaften e.V. Listę miast w Polsce chętnych do współpracy partnerskiej uzyskał od Rady Gmin i Regionów Europy. Spośród 50 miast ostatecznie wybrano Pruszcz Gdański jako najpiękniejsze i najbardziej odpowiednie. Burmistrz Janusz Wróbel z Pruszcza Gdańskiego: “Miasta pasują do siebie jak jedna ręka do drugiej”.

Höchste Kreisblatt donosił o pierwszych kontaktach między dwoma miastami od 2008 roku. W międzyczasie trwała ożywiona wymiana uczniów, a burmistrz Janusz Wróbel był szczególnie zadowolony z tego, że uczniowie tak dobrze czuli się u rodzin goszczących ich w Hofheim. Tego typu spotkania różnią się od zwykłych wizyt partnerskich. Szczególnym znakiem wyróżniającym te wyjazdy jest mmożliwość poznania rytmu dnia rodziny, która danego ucznia gości.

Burmistrz Gisela Stang podkreśliła w 2012 roku, że “polsko-niemiecka przeszłość nie odgrywa już roli w spotkaniach, co być może wynika również z wieku gości. Z innymi partnerstwami w Hofheim, np. z Chinon, było kiedyś inaczej”.

Od 2012 roku do Hofheim i Pruszcza Gdańskiego przyjeżdża naprzemiennie około 40-50 mieszkańców obu miast. Wśród nich zawsze byli uczniowie szkół z obu miast.

W ciągu tych 10 lat oba miasta rozwinęły bardzo interesujące programy zwiedzania, ponieważ jednym z wielu podobieństw między Hofheim i Pruszczem Gdańskim jest to, że oba znajdują się w historycznie i kulturowo bardzo ważnych i atrakcyjnych krajobrazowo regionach: na przykład Rzymianie byli zarówno w Pruszczu Gdańskim, jak i w okolicach Hofheim. Bogactwo gleby wzdłuż Renu znajduje swój odpowiednik we wspaniałych budowlach Marienburga i Thorn.

Jednak w Hofheim nie ma morza, a w Pruszczu Gdańskim nie ma gór, co ma szczególny urok dla nas wszystkich!

współpraca