Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański to nowoczesne i prężnie rozwijające się miasto. Jest położone zaledwie
10 km od Gdańska i mieszka tu ponad 31 000 osób.

Poznajmy się …

Pruszcz Gdański to miasto, które posiada atrakcyjne warunki do życia, bogatą ofertę kulturalną, sprzyjający klimat gospodarczy i inwestycyjny. Jest ważnym węzłem komunikacji samochodowej oraz kolejowej, gdyż leży w rozwidleniu głównych krajowych arterii komunikacyjnych, tj. Gdańsk – Warszawa oraz Gdańsk – Łódź. Ponadto przez Pruszcz Gdański przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Gdańskiem, a od strony zachodniej granicy miasto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta i autostrady A1.

W południowej części miasta na odwiedzających czeka Faktoria Handlowa – rekonstrukcja osady handlowej z okresu wpływów rzymskich. Osada zajmuje teren ponad 1 ha i w otoczonej palisadą przestrzeni znajdziemy m.in. Halę Targową, rekonstrukcje Chaty Wodza, Bursztyniarza i Kowala. W każdym z obiektów znajdują się ekspozycje archeologiczne dostępne dla zwiedzających. W wakacje odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń o charakterze rekonstrukcyjnym i rzemieślniczym. Wśród nich znajdziemy m.in.: pokazy sokolnicze, pokazy kowalstwa tradycyjnego, warsztaty wykonywania ozdób dawnymi technikami, turnieje gier planszowych, biesiady przy ognisku.

W miesiącach wakacyjnych w Pruszczu Gdańskim odbywa się wiele imprez kulturalno-rozrywkowych. W samym sercu Parku Kulturowego Faktoria znajduje się amfiteatr, który stanowi centrum miejskich wydarzeń kulturalnych. W każdy weekend wakacji odbywa się tu cykl imprez pod hasłem Faktoria Kultury. W programie znajdziemy spektakle Teatru Wybrzeże, koncerty czołowych polskich artystów i występy kabareciarzy, a także przedstawienia dla dzieci.

Pruszcz Gdański prowadzi współpracę partnerską z miastami: Šilutė na Litwie od 2004 roku oraz Hofheim am Taunus w Niemczech.

Więcej na www.pruszcz-gdanski.pl

Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański